Od listopada 2023 roku do kwietnia 2024 roku realizowaliśmy projekt Adaptacja dzięki komunikacji – kursy językowe i wsparcie doradcze dla uchodźców. Dzięki niemu prowadziliśmy kursy języka polskiego, kurs języka angielskiego dla nastolatków i infopunkt dla uchodźców. Z naszych działań skorzystało 884 osób.


Projekt odbył się dzięki wsparciu i zaufaniu, jakim obdarzyła nas Fundacja Edukacji dla Demokracji. Jest to nasz drugi projekt, który realizowaliśmy z FED-em i bardzo się cieszymy, że ponownie mogliśmy współpracować. Finansowany został dzięki środkom Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

W miesiącach listopad 2023 – kwiecień 2024 roku zrealizowaliśmy 12 kursów języka polskiego (7 kursów A1, 1 kurs dla dzieci, 1 kurs A2, 2 kursy B1, 1 kurs B2) oraz 1 kurs języka angielskiego dla nastolatków. Uczniami wszystkich kursów byli obywatele Ukrainy z doświadczeniem uchodźczym.

Dodatkowo z projektu w miesiącach styczeń i luty 2024 było finansowanie działanie infopunktu dla uchodźców w Lesznie, czyli bezpiecznego miejsca, w którym uchodźcy 4 godziny dziennie 5 dni w tygodniu mogli otrzymywać pomoc – zarówno pomoc humanitarną (pomoc w znalezieniu zakwaterowania, przekazywanie bonów humanitarnych), pomoc z dokumentami (pomoc w wypełnianiu wniosków ZUS, pomoc w wypełnianiu PIT-u, pomoc w zakładaniu mObywatela i profilu zaufanego, a także pomoc z tłumaczeniami i sprawami bytowymi.

Dzięki projektowi 106 osób poprawiło swoją znajomość języka polskiego, dzięki czemu mogą starać się o znalezienie pracy lub podjąć naukę w szkole (np. na studiach, w szkole podyplomowej). Łącznie odbyło się 270 godzin języka polskiego, na które zapisało się 275 osób.
371 osób skorzystało z pomocy doradców w infopunkcie, który był odwiedzony przez uchodźców 594 razy (niektóre osoby przychodziły wielokrotnie).

Projekt idealnie wpisuje się w założenia strukturalnej pomocy dla uchodźców i szerzej migrantów, w kraju w którym zamieszkali. Po dwóch latach pracy z uchodźcami jesteśmy przekonani, że najważniejsze dla nich są nauka języka polskiego oraz miejsce, w którym można zadać każde pytanie – od tego jak znaleźć pracę, po informację o to, gdzie można naprawić obuwie. Miejsce bezpieczeństwa/infopunkt dla migrantów w obecnych czasach powinien był obowiązkowym punktem w każdej gminie.

Dziękujemy, że w ramach projektu mogliśmy zapewnić ciągłość tych działań.

Projekt współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach projektu Wspieramy Ukrainę, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji