szkoła w Polsce

Szkoła w Polsce

Od 1 września 2024 roku ukraińskie dzieci mają obowiązek uczęszczania do polskiej szkoły na takiej samej zasadzie, jak dzieci polskie. Oznacza to, że trzeba chodzić do szkoły od 7 do 18 roku życia, a także odbyć rok przygotowania przedszkolnego (tzw. zerówka).

UWAGA: Wyjątkiem jest uczeń w ostatniej (9. lub 11.) klasie ukraińskiej szkoły, który w tym roku przystępuje do matury. Taki uczeń może kontynuować naukę online w Ukrainie. 

FAQ

Poniżej odpowiadamy na najważniejsze pytania

Co jeśli dziecko nie będzie chodzić do szkoły w Polsce?
Przede wszystkim rodzic dziecka, które nie zostało zapisane do polskiej szkoły, nie będzie otrzymywał świadczenia 800+. Oczywiście nie otrzyma też świadczenia “Dobry start” (300 zł).
Jeśli dziecko lub nastolatek z Ukrainy zostanie zapisane do szkoły, ale nie będzie przychodziło do szkoły, dyrektor wyśle do rodziców upomnienie. Jeśli i to nie pomoże, to może być nałożona na rodziców grzywna w wysokości do 10 000 zł. Takich grzywien można dostać kilka, tak że łącznie można zapłacić nawet 50 000 zł kary.

Czy w takim razie można kontynuować naukę online w Ukrainie i jednocześnie chodzić do polskiej szkoły?
Tak, można. Jednak pod warunkiem, że nie przeszkadza ona w lekcjach w Polsce. Dziecko ma obowiązek chodzić na wszystkie obowiązkowe lekcje w polskiej szkole, a do ewentualnej nauki w Ukrainie online siadać w godzinach pozaszkolnych.

Moje dziecko nie mówi dobrze po polsku. Co jeśli sobie nie poradzi w polskiej szkole? Czy będzie miał jakąś pomoc?
Szkoła ma obowiązek zapewnić waszemu dziecku naukę języka polskiego 4 godziny w tygodniu. Dodatkowo w leszczyńskich szkołach i w okolicy pracują zapewnione przez Fundację Leszno dla Ukrainy asystentki międzykulturowe, które pomogą waszym dzieciom i wam w adaptacji szkolnej.

Czy dzieci ukraińskie mogą uczyć się w edukacji domowej?
Nie. Polscy uczniowie mają możliwość nauki w domu w tzw. edukacji domowej. Niektórzy rodzice decydują się na taką formę edukacji. Jednak jest ona wyłączona dla dzieci z Ukrainy. Ukraińscy uczniowie mieszkający w Polsce muszą uczyć się w polskich szkołach. Wyjątkiem są uczniowie, którzy posiadają orzeczenie o niepełnosprawności intelektualnej. 

Co jeśli w szkole nie ma miejsc i moje dziecko zostało nie przyjęte?
Szkoła podstawowa w waszym regionie ma obowiązek przyjąć dziecko w waszym obwodzie. Informacje o obwodach znajdziecie pod tym linkiem. Może zdarzyć się, że nie znajdziecie miejsc w szkole średniej. Wtedy warto zgłosić się do wydziału edukacji Leszna lub waszej gminy z prośbą o wskazanie szkoły z wolnymi miejscami.

Ile dzieci z Ukrainy może być w jednej klasie? 
W klasach 1-3 w każdej klasie może być maksymalnie 4 ukraińskich dzieci (jeśli klasa ma niewielu uczniów, to mniej), w kolejnych klasach nie ma już takiego limitu.

Co jeśli uczeń nie ma 18 lat, ale skończył już szkołę w Ukrainie?
Według polskiego prawa uczeń ten nadal ma obowiązek edukacji w Polsce. Może iść na studia, do szkoły policealnej lub na kwalifikowane kursy zawodowe.

Mieszkamy na wsi i nie mamy samochodu. Jak moje dziecko może dojechać do szkoły?
Gminy mają obowiązek dowożenia uczniów do szkół podstawowych w przypadku szkoły, która oddalona jest od domu ucznia o więcej niż 3 km (klasy 1-4) lub 4 km (klasy 5-8). Jeśli istnieje środek komunikacji publicznej, który zawiezie ucznia do szkoły, to gmina powinna zwrócić koszty przejazdu.

Moje dziecko posiada niepełnosprawność. Czy przysługuje nam jakaś pomoc?
Tak, w Polsce są różne formy wsparcia. Są specjalne szkoły, oddziały integracyjne. Istnieje też możliwość zapewnienia nauczyciela wspomagającego w klasie. Możliwe też jest dostosowanie nauczania do indywidualnych potrzeb językowych i edukacyjnych uczniów z Ukrainy.

Czy uczeń z Ukrainy może otrzymać stypendium?
Tak. Uczniowie z Ukrainy mogą otrzymywać stypendia i zasiłki takie same jak uczniowie Polscy. Szczegółowe informacje można dostać w sekretariacie szkoły. Do stypendium kwalifikuje sytuacja finansowa w gospodarstwie domowym.

Kiedy można zwolnić ucznia danego dnia ze szkoły?
W Polsce dziecko zwalniają rodzice na podstawie pisemnej prośby, można to zrobić przy pomocy systemu Librus.

Mobilny infopunkt jest finansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Projektu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych

redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *