Leszno dla Ukrainy

Pomagamy i integrujemy

Infopunkt dla migrantów, profesjonalne doradztwo, kursy językowe, pomoc humanitarna, szkolenia i spotkania integracyjne

 
 
 
 
 
 
 
 

Jesteśmy ekipą

która działa!

Gdy w lutym 2022 roku Rosja rozpoczęła jawną napaść na Ukrainę, nie znaliśmy się. Jednak bardzo szybko okazało się, że chcemy pomagać zarówno uchodźcom przybyłym do Leszna, jak i ludziom, którzy zostali w Ukrainie. Zaczęliśmy działać. Po miesiącu powstała Fundacja LdU

20

wolontariuszy

6000

uchodźców, którym pomogliśmy

2 lata

nieustannych działań

Nasze wydarzenia

Dlaczego warto
z nami pomagać?

Na co idą Twoje darowizny?
4 godziny dziennie uchodźcy mogą przyjść do infopointu, by otrzymać pomoc w znalezieniu mieszkania, pracy, wypełnieniu dokumentów czy przetłumaczeniu CV. Pomagamy zapisać dziecko do szkoły, a chorego do lekarza. Wolontariusze pracują w dwu lub trójjęzycznych zespołach. Działamy offline i online.
Od początku wojny pośredniczymy w znajdowaniu uchodźcom miejsca zakwaterowania. Koordynujemy zbiórki i przekazujemy dary. Kupujemy żywność i oferujemy bony na ciepły posiłek.
Nasze lektorki codziennie uczą uchodźców i migrantów języka polskiego i angielskiego. Realizujemy zajęcia na poziomach A1, A2 i B1, zarówno nieodpłatne, jak i za symboliczną opłatą..
Jakie są prawa i obowiązki w Polsce? Jak rozliczać PIT-y i zakładać działalność gospodarczą? Jak umówić się do lekarza specjalisty? Gdzie zapisać dziecko do przedszkola, a gdzie na studia? A jak przebiega państwowy egzamin języka polskiego? Tego wszystkiego uchodźcy mogli się już dowiedzieć z realizowanych przez nas szkoleń, które odbywają się w każdym miesiącu.
Dobre społeczeństwo, to społeczeństwo zintegrowane. Staramy się, by uchodźcy mogli się jak najlepiej zintegrować z leszczyniakami, dlatego organizujemy warsztaty plastyczne, zajęcia dla mam z niemowlakami, prelekcje kulturowe i spotkania literackie. Z nami nie ma nudy!

Nasza siła to wolontariusze! Jesteśmy polsko-ukraińską drużyną, która zawsze potrafi pomóc!

Pomoc dla najbardziej potrzebujących

Zbieramy i przekazujemy dary dla najbardziej potrzebujących uchodźców - seniorów, kobiet w ciąży, niepełnosprawnych. Możesz podarować coś od siebie

Spotykaj się w infopoincie

Zostań naszym wolontariuszem i pracuj
w infopoincie dla uchodźców! Pomożesz nowoprzybyłym znaleźć mieszkanie, starszym osobom założyć mObywatela,
a rodzinom wytłumaczyć, gdzie mogą otrzymać stypendia i zasiłki.

Dołącz do grupy na Facebooku

W grupie Leszno dla Ukrainy znajdziesz 9500 osób, którym bliska jest pomoc ukraińskim sąsiadom. Obserwuj wątki i zaoferuj pomoc, gdy ktoś potrzebuje przewieźć łóżko czy znaleźć rower. Bądź dobrym sąsiadem!

Dołącz do naszej

Grupy na Facebooku

Dołącz do grupy Leszno dla Ukrainy i pomagaj spontanicznie. Gdy ktoś poprosi o pomoc, być może właśnie ty będziesz właściwą osobą do pomocy!

Przeczytaj o naszych akcjach
i ludziach, którym pomagamy