Agnieszka Ptaszyńska
prezeska

Prezeska Fundacji Leszno dla Ukrainy, magistra Filologii Polskiej ze specjalizacją antropologia kultury. Studiowałam na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i na Université Paris-Est-Marne-la-Vallée. Rozmawiam w językach polskim, angielskim, francuskim średniozaawansowanym i początkującym włoskim i ukraińskim.

Pracę z uchodźcami rozpoczęłam jesienią 2021 roku, organizując zbiórki do ośrodków dla uchodźców i dla grupy Granica. Od lutego 2022 roku codziennie angażuję się w pomoc obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do Polski uciekając przed wojną. Wspólnie z Karoliną Łączek i Amadeuszem Gruszczyńskim 30 marca 2022 roku założyliśmy Fundację Leszno dla Ukrainy.

W Fundacji zajmuję się koordynacją projektów, uczę języka polskiego na poziomach A2 i B1, prowadzę szkolenia cyfrowe i adaptacyjne, a także oprowadzam wycieczki po mieście i okolicy. Prowadzę spotkania literackie “Ukraina w Literaturze”, na które zapraszamy polskich i ukraińskich pisarzy.

Jedną z moich pasji są gry planszowe dla dorosłych. Więc naturalnie – organizuję w Fundacji LdU klub gier “Na planszy”.

Zawodowo prócz pracy w Fundacji jestem blogerką podróżniczą. Prowadzę blog Zależna w podróży, a także napisałam 10 książek i folderów turystycznych. Najbardziej dumna jestem z “Wielkopolska z dzieckiem. 80 atrakcji dla dzieci w Wielkopolsce i na Szlaku Piastowskim”. Najbardziej czuję się związana z Sycylią, gdzie spędziłam kilka miesięcy i gdzie zaczęłam pisać przewodniki.

W czasie wolnym od pracy czytam książki, podróżuję, gram w gry planszowe, chodzę po górach i szukam z córkami najlepszych placów zabaw w okolicy. Uwielbiam dobre restauracje i smaczną kawę.