Świętujemy drugie urodziny Fundacji Leszno dla Ukrainy. Obraz uchodźcy w Lesznie

Ostatni weekend marca to dla nas okazja do podwójnego świętowania. Nie tylko Wielkanocy, bo Fundacja Leszno dla Ukrainy obchodzi swoje drugie urodziny! To dla nas nie tylko czas radości i celebracji, ale także refleksji nad dotychczasową działalnością i przyszłymi wyzwaniami. Przez ostatnie dwa lata mieliśmy zaszczyt być częścią życia wielu niezwykłych osób, które z różnych powodów znalazły się z dala od swojej ojczyzny i budują drugi dom w naszym mieście. Spójrzmy razem na to, jak wygląda życie uchodźcy w Lesznie oraz jak Fundacja LdU wspiera ich w trudnych chwilach.

6000 uchodźców w Lesznie!

Przez dwa lata do infopunktu dla uchodźców przyszło z prośbą o pomoc 6000 uchodźców. Wielu z nich znalazło w Lesznie schronienie przed wojną i przemocą, ale również szansę na nowy początek i lepsze życie. Większość z nich to kobiety z dziećmi, często posiadające więcej niż jedno dziecko. W Lesznie mieszka także sporo seniorów i osób niepełnosprawnych, którym Fundacja przekazuje wsparcie i darowizny.

Po dwóch latach większość z kobiet dziś mieszka w Lesznie z mężami lub partnerami. Niektórzy już tu pracowali przed eskalacją wojny, inni dołączyli do swoich rodzin, decydując się na wspieranie rodziny na miejscu.

Należy jednak podkreślić, że każda sytuacja jest wyjątkowa. W Fundacji pracują aż trzy wolontariuszki, których mężowie pozostali w Ukrainie. To tylko jeden z wielu przykładów, które pokazują różnorodność doświadczeń i wyzwań, jakie stawia przed nami praca z uchodźcami. I taka jest też informacja, którą chcemy przekazać – każdy przypadek jest inny. Każda historia jest inna. Mamy w Lesznie dzieci, których matki zdążyły zabrać z Ukrainy, zanim te usłyszały wybuchy, ale zamieszkały z nami też takie, które w bombardowaniu straciły nogę. Przede wszystkim: nie generalizujmy!

Ponad 1000 dzieci z Ukrainy w Leszczyńskich szkołach

W szkołach w Lesznie, uczy się ponad 1000 dzieci, większość w szkołach podstawowych. Jednak o sytuacji dzieci w Lesznie opowiemy wam w następnym artykule na fundacyjnym blogu.

Uchodźcy w Lesznie są ze wschodniej Ukrainy

Zdecydowana większość uchodźców, którzy zdecydowali się pozostać w Lesznie, pochodzą ze wschodniej Ukrainy. Wiele osób to mieszkańcy Charkowa, Chersonia, Mikołajewa, Odessy czy Sum. Mamy też osoby z okupowanych terenów w Donbasie, którzy przyjechali do nas przez Rosję. Ich obecność tu jest dowodem na to, że przyłączenie się Ługańska i Donbasu do Rosji nie było popierana przez wszystkich mieszkańców, a w obliczu obowiązku dołączenia do wojsk rosyjskich i walki ze swoimi przyjaciółmi z pozostałych części Ukrainy wiele osób decyduje się na ucieczkę.


To tylko mały wycinek rzeczywistości, którą doświadczają uchodźcy z Ukrainy w Lesznie. Dzięki współpracy z lokalną społecznością, możemy nadal oferować wsparcie i pomoc potrzebującym. Wspólnie tworzymy otwartą i wspierającą społeczność, która wita każdego z otwartymi ramionami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *